Вода як розчинник. Розчин та його компоненти. Значення води як розчинника у природі та житті людини.
Тема: Вода як розчинник. Розчин та його компоненти. Значення води як розчинника у природі та житті людини.
Мета: навчальна: поглибити і розширити знання учнів про значення води як розчинника, ознайомити учнів з поняттями «розчинник та розчинена речовина», розвивальна: відпрацьовувати навички пошукової діяльності, спостереження; учити робити висновки; формувати науковий світогляд; виховна: виховувати самостійність, уміння працювати в групі.
Форми і методи роботи: індивідуальне опитування, самостійна робота, розповідь з демонстраціями, групова робота
Тип уроку: комбінований
Обладнання: таблиця розчинності кислот, основ, солей у воді, лабораторний посуд та реактиви для експерименту.
Конспект уроку
Тема: Вода як розчинник. Розчин та його компоненти. Значення води як розчинника у природі та житті людини.
Мета: навчальна: поглибити і розширити знання учнів про значення води як розчинника, ознайомити учнів з поняттями «розчинник та розчинена речовина», розвивальна: відпрацьовувати навички пошукової діяльності, спостереження; учити робити висновки; формувати науковий світогляд; виховна: виховувати самостійність, уміння працювати в групі.
Форми і методи роботи: індивідуальне опитування, самостійна робота, розповідь з демонстраціями, групова робота
Тип уроку: комбінований
Обладнання: таблиця розчинності кислот, основ, солей у воді, лабораторний посуд та реактиви для експерименту.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
- Перевірка домашнього завдання
- Відтворення і корекція опорних знань
- Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Як відомо, крім пошуків філософського каменю й еліксиру життя, алхіміки намагалися знайти універсальний розчинник. З цією метою було проведено величезну кількість експериментів і одержано велику кількість речовин. Однак у своїх пошуках алхіміки випустили з уваги таку речовину, як вода. Насправді ж вода розчиняє найбільшу кількість речовин.
ІІІ. Засвоєння нових знань
Розповідь з елементами бесіди про воду — розчинник
— Вам не раз доводилося розчиняти у воді різні речовини. Що відбувається з водою, коли ви розчиняєте у ній цукор, сіль?
— А чи бачите ви кристалики солі чи цукру у воді?
— Як ви гадаєте, чи чиста вода у водоймах нашої місцевості? Чи можна її використовувати для пиття?
— Яка вода потрапляє в річки й озера навесні?
У природі найпоширенішими є водні розчини. Вони поширені в живій і неживій природі й мають величезне значення для існування життя в цілому. Як відомо, життя зародилося у воді і, як і раніше, залишається тісно пов’язаним із водою. Будь-яка клітина живого організму є водним розчином. Водними розчинами є природні води, які використовуються живими організмами для підтримки процесів життєдіяльності. Таким чином, вода як розчинник відіграє величезну роль в існуванні життя на Землі. Вона фактично є універсальним розчинником, тому що розчиняє найбільшу кількість речовин. Це пояснюється її фізико-хімічними властивостями. Велике значення мають розчини в побуті: приготування їжі, прання білизни, підтримання чистоти – все це пов’язане з розчинами. Усі галузі промисловості та сільське господарство використовують різноманітні розчини.
Що ж таке розчин? З яких компонентів він складається? Проведемо деякі досліди.
Дослід 1
Кин емо в склянку з водою невелику кількість мідного купоросу, перем іша єм . Куди зникли кристали купоросу? Якою стала вода?
Які ще речовини можуть розчинятися у воді?
Для речовин, які розчинилися у воді, вода є розчинником. Речовину, що розчиняється, називають розчиненою речовиною. Розчинених речовин може бути декілька. Наприклад, для виготовлення маринаду при консервуванні овочів у воді розчиняють цукор, сіль та оцет. Розчинник і розчинена речовина разом утворюють розчин. Характерною ознакою розчину є його однорідність.
Розчин – це однорідна суміш, що складається з розчинника та розчиненої речовини .
Дослід 2
У склянку з водою кинемо крейду або пісок. Ні крейда, ні пісок не розчинилися.
Їх називають нерозчинними у воді речовинами.
Як визначити розчинною чи нерозчинною у воді є та чи інша речовина? На основі практичних досліджень вчені створили довідкову таблицю, що дістала назву «Таблиця розчинності кислот, основ, солей у воді» . У цій таблиці у верхньому горизонтальному рядку і першому вертикальному стовпчику зазначені частинки з яких утворені сполуки. На перетині їх стоять літери, що означають «н» — нерозчинна у воді сполука; «р» — розчинна і «м» — малорозчинна (учні вчаться користуватися таблицею розчинності) .
Визначимо які фактори впливають на розчинність твердих речовин. Якщо ми розчиняємо цукор – пісок та цукор пресований у кубиках, то який розчиниться швидше? Чому? (Подрібнений цукор розчиниться швидше, бо на розчинність твердих речовин у воді впливає площа поверхні зіткнення частинок речовини та розчинника). На розчинність речовин також впливає температура. Яким чином? (При підвищенні температури розчинність твердих речовин збільшується).
IV . Закріплення нового матеріалу
Як збільшити розчинність речовини у воді?
(1. Подрібнити речовину, тобто збільшити площу зіткнення частинок ;
2. Збільшити температуру.)
Поділіть речовини на дві колонки — розчинні та нерозчинні у воді: глина, спирт, мінеральні добрива, олія, оцет, бензин, лимонна кислота, сода.
За таблицею розчинності визначте чи розчинні у воді FeCl 3, Ca ( OH )2,, BaSO 4.
V . Підбиття підсумків
VI . Домашнє завдання
- Опрацювати §__________..
- Повторити алгоритм розв’язування задач на визначення масової частки елемента у складній речовині.
Источник
Урок «Вода – розчинник. Розчин і його компоненти»
Ознайомлення з розчинами, їх складом, компонентами: розчинником і розчиненою речовиною, класифікацією розчинів за агрегатним станом , за розміром частинок, за розчинністю речовин, за вмістом розчиненої речовини.
Тема: Вода – розчинник. Розчин і його компоненти.
Мета: обґрунтувати високу здатність води розчиняти речовини; формувати компетентність про розчини та їх склад, навчитися розрізняти компоненти розчину: розчинник і розчинена речовина; формувати міжпредметні, природничо-наукові і здоров’язбережувальні компетентності, виховувати бережливе ставлення до природних ресурсів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форми роботи: групові
Обладнання й матеріали: періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності кислот, основ і солей в воді, комп’ютер, презентація, 5 склянок однакового об’єму, 5 скляних паличок для перемішування; цукор, мідний купорос, кухонна сіль, олія, пісок, дистильована вода, мінеральна вода , спиртівка.
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Яку будову має молекула води?
- Якими зв’язками пов’язані молекули води?
- При якій температурі густина води найбільша?
- Скільки людина може прожити без води?
- Яка тварина найводянистіша?
- Де найбільше прісної води?
- Хто здійснив синтез води?
- Що стається з водою під час охолодження?
- Який колір має чиста вода?
- Чому водомірки бігають по воді?
- Чому кількість води на Землі не змінюється?
- Чому в природі немає чистої води?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Як відомо, крім пошуків філософського каменю й еліксиру життя, алхімі ки мали ще одну мету: знайти універсальний розчинник. З цією метою було проведено величезну кількість дослідів і виділено в чистому виг ляді значну кількість речовин. Однак у своїх пошуках алхіміки випустили з уваги таку речови ну, як вода.
Вода фактично є універсальним розчинником, оскільки з усіх розчинників вона розчиняє найбільшу кількість речовин.
У природі найбільш поширеними є саме водні розчини . Вода є жит тєво необхідною речовиною, оскільки життя існує лише у водних розчинах, і будь-яка клітина живого організму являє собою водний колоїдний розчин.
IV . Вивчення нового матеріалу
Яка вода чистіша: а) морська вода;б) джерельна;в) дистильована;г) дощова;д) кринична?
Вода – найсильніший розчинник. У ній розчиняються майже всі речовини. Досить глянути на склад льодяної води. У розчиненому стані в ній виявлено 44 хімічних елементи.
Недаремно народ цінував джерельну воду. Вона смачна, кришталево чиста, нерідко буває цілющою, тому що містить набір необхідних для організму мікроеле ментів. «Чистий — мов джерело», «Вода — кров матінки землі» — віками жила народна мудрість. Старі люди розповідають про «непочату воду». Тобто воду, набрану до сходу сонця. За легендою вона дуже корисна для дітей, особливо, якщо набрана з 3-х криниць. Той, хто несе «непочату воду», не може ні з ким розмовляти, інакше вона може втра тити свою цілющу силу — говорить легенда.
Розчини супроводжують нас усюди і не лише водні.
- Розчини в природі.
- Розчини в побуті.
- Розчини і живі організми.
- Що ж таке розчин?
Розчин – це однорідна система змінного складу, що містить два або кілька компонентів.
Склад розчину
Розчинник Розчинені речовини
компонент розчину, що перебуває рідини, гази, тверді речовини
в такому самому агрегатному стані,
РОЗЧИН = РОЗЧИНЕНА РЕЧОВИНА + ВОДА (РОЗЧИННИК)
Демонстрація 16. Виготовлення розчинів.
З даного переліку виберіть реактиви та обладнання для приготування розчину натрій хлориду: а)технохімічні терези;б) NaOH ; в)мірний циліндр; г) газовідвідна трубка;д) NaCl ;е) конічна колба;є) дистильована вода.
2 способи приготування розчинів. (Демонстрація приготування розчинів-розчину кухонної солі, розчину цукру, розчину мідного купоросу (однорідні суміші) і суміш крейди у воді, олії у воді, нафти у воді (неоднорідні суміші))
Отже, можна зробити висновок: в однорідних сумішах ми не бачимо часточок розчиненої речовини, а в неоднорідних – бачимо.
У воді розчиняються не всі речовини.
Речовини
розчинні нерозчинні малорозчинні
- Назвіть речовини різних агрегатних станів, що розчиняютья у воді.
- Що спільного у всіх цих розчинів? — однорідність.
- Чим відрізняються розчини : компот, сік, чай, кава, мінеральні води, чиста річкова вода, розчин солі або цукру в воді?
Класифікація розчинів за розміром частинок розчиненої речовини
Розчини
зависі
розчин цукру, суспензії емульсі
глюкози,соди суміш глини суміш олії
у воді і води у воді
розмір частинок 1 нм. розмір частинок розмір
понад 100нм. частинок понад
розчин білка яйця
Класифікація розчинів за розчинністю речовин
Розчини
ненасичені насичені пересичені
Класифікація розчинів за вмістом розчиненої речовини
Р озчин и
— Як ви гадаєте, від чого залежить розчинність речовин у воді?
— У якій воді (гарячій чи в холодній) краще розчиняються гази? Тверді речовини?
Демонстраційний дослід.
Вплив температури на розчинення цукру та кухонної солі.
Чинники, яки впливають на розчинність речовин в воді: температура води, подрібненість розчиненої речовини, природа розчиненої речовини, тиск (для газів).
V . Застосування набутих знань
Гра «Вірю не вірю».
- Речовина, що розчиняється, має бути в будь – якому агрегатному стані .
- Розчинником вважається той компонент, якого менше в розчині.
- Розчини це складні речовини.
- У воді практично не розчиняються пісок, крейда, олія.
- У воді добре розчиняються срібло, цукор.
- За розміром частинок розчини поділяють наконцентровані розведені.
Гра «Третій зайвий»
- Кухонна сіль мідний купорос срібло
- Оцет цукор вуглекислий газ
- Гума деревина кисень
- Залізо крейда кисень
- Молоко кава вода
VI . Рефлексія
Вправа «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я дізнався про…
VII . Підсумок уроку
VII І. Домашнє завдання
Опрацювати параграф підручника, виконати завдання.
Виготовити плакати або колажі на тему «Розчини навколо нас».
Источник