Конспект уроку з природознавства у 1 класі — «Вода. Властивості води»
Конспект уроку про воду
За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти Інтегрований курс «Я досліджую світ» за підручником «Я досліджую світ» Н. Бібік, Г. Бондарчук
Мета. Розширювати та уточнювати знання дітей про воду, її властивості, значення для живих організмів. Розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води; сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодших школярів. Вчити бережно та економно ставитися до водних ресурсів
Має уявлення про воду та його властивості
Встановлює найпростіші взаємозв’язки у живій і неживій природі.
Розуміє цінність природи для життя людей, залежність якості життя від стану навколишнього середовища
Фіксує результати досліджень
Тема. Вода та її властивості. Демонстрація властивостей води (безбарвна, прозора, набуває форми посудини, тече)
Мета: дати учням уявлення про основні властивості води: прозора, рідка, без кольору, без запаху, розчиняє деякі речовини; розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води; сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодших школярів.
— Сьогодні _______ грудня, день тижня _______. Надворі _______ погода. Небо _______. Опади _______. Вітер _______.
— Як змінилася погода за цей тиждень?
II. Повідомлення теми і мети уроку
►► Робота над загадкою
Буває хмаркою вона,
Крихка й тверда —
Звичайна, підкажіть. (вода).
— Сьогодні ми дослідимо властивості води.
III. Вивчення нового матеріалу
►► Демонстрація властивостей води
— Проведемо дослід. Візьміть склянку з водою. Насипте сіль і розмішайте її. Що відбувається з кристалами солі? (Вони зменшуються і незабаром зовсім зникнуть.)
— Але чи зникла сіль? (Ні, вона розчинилася.)
— Проведемо аналогічний дослід із цукром. Що сталося? (Цукор теж розчинився у воді.)
— Наступний дослід проведемо з річковим піском. Візьмемо склянку з водою і додамо річковий пісок. Що сталося? (Піщинки падають на дно склянки і лежать там, не змінюючись.)
— Запишіть результати ваших спостережень у зошит.
Висновок. Цукровий пісок розчиняється у воді. Сіль розчиняється у воді. Річковий пісок не розчиняється у воді.
— Скуштуйте воду. (Вона не має смаку.) Увага! Якщо ви сумніваєтеся у чистоті джерела, пити з нього воду заборонено!
— Як очистити воду від нерозчинних речовин? (За допомогою фільтру)
— Що таке фільтрування? (Очищення води від нерозчинних домішок.)
— Чому джерельна вода чиста? (Вона проходить крізь товстий шар піску, очищується.)
— Чим вода відрізняється від шматка дерева або каменя? їх можна взяти до рук, кинути на підлогу? (Вода рідка, її не можна взяти до рук.)
— Що станеться, якщо ви візьмете воду до рук? (Вона витікатиме.)
— Чи має вода певну форму? (Не має)
— Чи можна її покласти на стіл? Що станеться?
— Наллємо воду в склянку. Якої форми вона набула? (Форми склянки)
— Наллємо воду в глек. Якої форми вона набула? (Форми глека)
— Що таке вода? (Рідина)
Висновок. Вода — рідина, не має своєї форми, а набуває форми посудини, у якій міститься. Рідина легко змінює свою форму, розтікається.
— Які рідини вам відомі? (Вода, молоко, сік, бензин)
— Чим рідина відрізняється від твердих тіл? (Не має форми, розтікається.)
— Погляньте на акваріум із рибками. Що можна сказати про воду? Що ви там бачите?
— Як довести, що вода прозора? Проведемо дослід. На столі — дві склянки. В одну наливаємо воду, в іншу — молоко. В обидві опускаємо ложки. Що ви бачите? Що можна сказати про воду і про молоко? (Молоко — біле, а вода — прозора.)
— Ви були на річці або озері? Спостерігали за мешканцями водойм? Чи завжди видно дно водойми? (У багатьох річках або озерах вода така чиста і прозора, що ясного літнього дня ми можемо спостерігати риб, які плавають на глибині. У каламутній воді під час весняної повені риб не видно. Каламутна вода не прозора.)
— Отже, якого кольору вода? (Прозора)
— Погляньте на наші склянки з водою і молоком. Якого кольору рідина в склянках? (Молоко — біле, а вода — безбарвна)
— Як визначити запах рідини? (Понюхати)
— Як правильно визначити запах? (На відстані 20-30 см від обличчя тримати посудину з рідиною. Потім рухами руки спрямувати потік повітря у свій бік.)
— Чому необхідно робити саме так, а заборонено наближати ніс до ємностей, щоб понюхати? (Можна різким запахом обпалити носову порожнину.)
— Дізнаймося, чи має вода запах. (Вода без запаху.)
— Який смак у води? (Не має смаку.)
— Чому говорять, що вода «солодка»? (Коли дуже хочеться пити.)
IV . Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
— Які властивості води ви знаєте?
• Є розчинником солі й цукру;
• не розчиняє річковий пісок;
• набуває форми посудини;
— Чому джерельна вода чиста? (Вона проходить крізь товстий шар піску й очищується.)
— Чи замерзає джерело взимку? (Ні, оскільки вода постійно рухається.)
— Спробуйте скласти вірш про воду за поданими римами:
V. Підсумок уроку
— Про які дивні властивості води ви дізналися? (Вода — рідина: без кольору, без смаку, без запаху, тече, прозора, не має форми, випаровується. Вода розчиняє сіль і цукор, але не розчиняє річковий пісок.)
Источник
Урок з теми «Вода та її властивості»
Розробка уроку з використанням різних форм і методів допомагає учням у формуванні знань про воду, розуміння єдності природи, залежності існування живого від стану навколишнього середовища.
Урок природознавства
Вода та її властивості.
Значення води в природі
Тема . Вода та її властивості. Значення води в природі
Мета. Формувати у молодших школярів знання про воду, розуміння єдності природи, залежності існування живого від стану навколишнього середовища, об’єктивну закономірність причину наслідкових зв’язків у природі.
— Розвивати вміння здійснювати дослідницьку діяльність.
— Виховувати бережливе ставлення до води.
Тип уроку. Вивчення нових знань
Форма проведення . Засідання клубу знавців природи
Обладнання . Комп’ютерна презентація. Малюнок «Подорож краплинки»
Хід уроку
І.Організаційний момент
Вода! Ти не просто необхідна для життя, ти і є саме життя, ти найбільше багатство у світі.
Антуан деСент-Екзюпері
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Є у системі сонячній
Планета, що зветься Земля.
І вам скажу,що кращої
ї за неї ніде нема.
Бачиш у полі квіти
Чуєш співають пташки,
Річки і озера сині,
Гори, ліси, поля.
Серед усіх найкраща
Планета твоя — Земля
Всюди сміються діти,
Все це тобі – берегти
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Інтерактивна гра « Павутинка»
1.-Я- планета, яку ми звемо Земля.
2.-А я сонце, що день приносить,повітря нагріє, розчеше коси травичці.
3.-А я травичка зелене личко.
4.- А я зернятко, яке зігріте сонцем ласкаво.
5.- А я мишка сіренька, яка зернятко з’їдає тихенько,
яке зігріте сонцем ласкавим,
що сіє життя на планеті Земля.
6.-Я -змія повзуча яка упіймає мишку сіреньку,
яка з’їдає зернятко тихенько,
яке зігріте сонцем ласкавим,що сіє життя на планеті Земля.
7.- А я- людина, завершую коло єдине,
яке зберегти повинна, щоб квітло життя невпинно
На вічній планеті, яку ми звемо Земля !
І V . Ознайомлення з новим матеріалом
Вчитель . — Діти! Подивіться який у природі існує нерозривний зв’язок. А сьогоднішнє засідання Клубу юних знавців природи у вигляді якого пройде наш урок допоможе більше дізнатися про найпоширенішу речовину в природі.
Яка це речовина? Зараз спробуємо дізнатись.
— Підніміть руку ті, хто любить відпочивати на березі річки.
— Хто влітку побував на морі?
-А тепер підведіться ті учні, які люблять прогулянки в дощ під парасолькою.
— Прошу підвестися тих, кого не лякає туман і хто любить бувати надворі в такий день.
— А хто з вас любить гуляти, коли падає сніг?
-А тепер, будь ласка, підведіться ті, хто пив воду із джерела.
— Підведіться ті, хто любить лимонад.
Вчитель. З якою речовиною ви зустрічаєтесь найчастіше?
Не можна жити без води:
Вона навкруг, вона в тобі,
В озерах, річках, океанах,
Дощу краплинах і в фонтанах.
Вона в емоціях людини:
В сльозах від радощів чи гніву,
Й краса природи на землі
Не може жити без води
Вчитель. Тож тема нашого уроку «Вода та її властивості. Значення води в природі.» розширить ваші знання про таку знайому і таку необхідну всім речовину як вода.
Гра «Добавляночка»
Течуть річки у майбуття, а в них вода – саме….(життя)
Бо без води не можна жити нею треба…(дорожити)
Розчистіть річку, джерело, щоб все сміялось і…(жило)
Тож хай біжить у добрий час, хай напува здоров’ям…(нас)
Вікторина « Ми все знаємо»
Мене просять і чекають,а як йду то всі тікають (дощ)
Намистиночки нові ніч згубила у траві, вранці сонечко встало – намистинки по збирало (роса)
Круглий ніби горох, із хмар торох, торох, торох (град)
Білий, а не цукор, не має ніг, а йде (сніг)
Не дід, а сивий, не спить, стелиться, само з води і по воді плаває (крига)
Вчитель. Назвімо відгадки ще раз. Що спільного у цих поняттях (усі вони називають воду різних видів)
Де зустрічається вода в природі?
Чи можуть жити без води тварини, рослини?
Як і для чого люди використовують воду?
Робота природничої лабораторії
Вчитель . –У явіть, що ми з вами дослідники і нам треба розповісти про воду. Тому зараз ми досліджуватимемо властивості води.
Дослід 1.Подивіться через склянку з водою один на одного
Висновок: вода прозора
Дослід 2.Скуштуйте воду
Висновок: вода не має смаку
Висновок:вода не має запаху
вода пахне парфумами
вода пахне неприємно
Дослід 4.Налийте воду в невелику тарілочку
Висновок:вода тече адже вона не має форми
вода не розтікається
вода має форму квадрата
Дослід 5.Опустіть у воду олівець
Висновок:не зазнав не яких змін
Дослід 6.Опустити у воду цукор, крейду, речовий барвник
Висновок: деякі речовини розчиняються
Вчитель. Чи може бути вода твердою? Де у вашому домі ховається вода у твердому стані? (холодильник)
Дослід 7. «На що перетворяться сніг і лід якщо їх нагріти?»
Висновок: при нагріванні вода змінює свій стан
залишається в твердому стані
Дослід 8.З чайником
Висновок: Пара — це вода, але легка, тому що перебуває в газоподібному стані.
Пара-це речовина, яка не має відношення до води.
Виконання танцювальних рухів під пісеньку «Кап,кап..»
Вчитель . Діти, у мане для вас сюрприз. Сьогодні до нас завітав Капітошка він приготував нам цікаву розповідь про подорож краплинки.
Розповідь.
Високо в небі пропливала біла хмаринка. Сиділи на ній краплинки – сестрички і з цікавістю поглядали на землю. А найцікавіша та найсміливіша зіскочила з хмаринки. Пішов дощик. Чиста й дзвінка краплинка впала на землю і потрапила до підземного струмочка. Та ось струмочок вирвався з – під землі й побіг далі до річки. Злився потічок з річковою водою. Стрімко помандрувала краплинка разом з річкою до моря. Дорогою вона ставала дедалі важчою. Нарешті море! Краплинку підхопили теплі морські хвилі. Сонечко простягнуло краплинці свій чарівний промінець і запитало:
« Хочеш, я оберну тебе на пару й ти знову повернешся до своїх сестричок на небо». Краплинка зраділа. Під сонячним промінням вона легко здійнялася вгору і там знову зустрілася із сестричками – краплинками. Тисячі маленьких краплинок зібрались у велику білу хмаринку.
Вчитель. Отже, ми переконалися, що вода вічна мандрівниця, постійно рухається і не знає втоми.
Гра «Вода чиста…» учні продовжують називати ознаки води, стаючи у коло і передаючи один одному крапельку.
Екологічна хвилинка
Перегляд уривку мультфільму «Крокодил Гена і Чебурашка»
Обговорення життєвих ситуацій
1.До берега, на якому ви відпочиваєте, під ’ їхала вантажівка зі сміттям. Ви бачите, що водій збирається скидати сміття на береговий схил. Що ви зробите?
2.Школярі на березі річки висадили 300 саджанців верби, тополі, клена. Згодом ви бачите, що ними ласують кози. Як ви будете діяти в цій ситуації?
Вчитель. Можна навести багато прикладів людської бездіяльності. Але все починається з маленького, річка — з джерела. А радісне життя нашої річки починається з вас-маленьких громадян нашої Вітчизни.
Вчитель . Отже, вода-це найдорогоцінніша корисна копалина.
Тому в уявленнях українців вода була божеством, з якої починалося життя на Землі.
Розглянемо свята та обряди, в яких ушановується вода.
Водохреща. Вважається, що в цей час освячуються всі земні води і набирають цілющої сили.
Стрітення. Стрітенська вода цілюща, нею святили хату.
Свято Івана Купала. У цей день відбувалось очищення водою і вогнем — перестрибували через вогонь і купались у воді.
Великдень . На Великдень у миску наливали води, клали туди свячені крашанки, і всі по черзі вмивалися, щоб бути здоровими і красивими.
V . Закріплення вивченого матеріалу
Завдання 3 у зошиті
V І.Підсумок.
Бесіда
— Що нового дізналися на уроці?
— Які властивості має вода?
— Як треба ставитися до води?
— Природа щедра до нас. Усе, що ми маємо, від неї. Тож відплатимо їй своєю добротою, увагою, і вона буде ще щедрішою.
Источник